اهداف و چشم انداز

   رسالت اصلی این فصلنامه، به‌­ویژه در عصر کنونی که پیچیدگی­‌ها و فن­‌آوری­‌های روزافزون منجر به تغییرات سریع در جامعه درحال توسعه شده، و معضلات متعددی را پدید آورده است، انتشار یافته‌های بدیع علم خانواده، مشاوره و روان‌‌شناسی است که در زمینه‌های مختلف زندگی انسان کاربرد داشته باشد و امکان تبادل نظر و مبادله اطلاعات علمی را بین پژوهشگران و علاقه­‌مندان در سطح ملی و بین‌المللی فراهم نماید.  از این رو، زمینه ها و سرفصل‌های مطالعاتی که در چارچوب فعالیت این فصلنامه قرار می‌گیرد، عبارتند از:
*️⃣مشاوره خانواده و زوج درمانی
*️⃣مشاوره حوزه زنان
*️⃣مشاوره کودک و نوجوان
*️⃣مشاوره توانبخشی در حوزه خانواده
*️⃣مشاوره ازدواج و جوانان
*️⃣مشاوره طلاق
*️⃣مشاوره کودک و نوجوان
*️⃣مشاوره اعتیاد در حوزه خانواده

ا

 

بنابراین اهم اهداف این فصلنامه انتشار مقا‌له‌هایی در قلمروهای متنوع خانواده، مشاوره و روان‌­شناسی است که ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

  1. برگرفته از پژوهش‌های ناب مداخله‌­ای و کارآزمایی­‌های بالینی با حداقل یک دوره پیگیری (Follow up) باشند و نتایج عملی و قابل استفاده­‌ای را برای حل مشکلات زندگی فراهم آورند.
  2. برگرفته از پژوهش‌های بدیع مقایسه‌­ای و بنیادی باشند؛ و زمینه‌هایی را کشف کنند که نتایج پژوهش­‌های بنیادی در آن کاربرد داشته باشند.
  3. به ارتقای تولید علم و سطح دانش تخصصی پژوهشگران و جامعه در حوزه خانواده، مشاوره روان­‌شناسی بی‌انجامند.
  4. به ارتقای سلامت روان و نیز پیشگیری در سطح اول، دوم و سوم از اختلال‌های روانی افراد کمک کنند.
  5. امکان مبادله اطلاعات علمی بین پژوهشگران و تقویت نهضت تولید علم و کاربرد آن را در زمینه‌های مختلف روان­‌شناسی در سطح ملی و بین­‌المللی فراهم آورند.