سخن سردبیر: نقشه راه عبور خانواده از پیچ کرونا

نوع مقاله : مقاله مروری

نویسنده

استاد گروه مشاوره دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران

چکیده

کرونا تنها یک بیماری نیست، این ویروس در سطوح خرد و کلان اثراتش را در اقتصاد، فرهنگ، حتی خانواده بر جای گذاشته و موجب شده تا در برخی عرصه‌ها شاهد تحولات شگرف مثبت و منفی باشیم. خانواده هم یکی از نهادهایی است که از پاندمی این ویروس تأثیر بسیار زیادی پذیرفته است، تأثیراتی مثبت و منفی که حکایت از ویژگی‌های مثبت و منفی خانواده‌های مختلف دارد؛ اما در نهایت کرونا می‌تواند فرصت بی‌بدیل برای اصلاح برخی روندها و تعاملات درون خانواده را پیش روی خانواده‌ها قرار دهد، اگر به درستی به آن نگریسته شود؛ از جمله این اثرات مثبت بیشتر از همه عشق و انگیزه و اشتها به کسب دانش و اطلاعات روزانه در ارتباط با علوم مرتبط با اپیدمی کرونا است که در میان اقشار مختلف جامعه ملاحظه می‌کنیم و این جای امیدواری و نشانه خوبی است.علاوه بر آن، برنامه‌های آموزشی در رسانه‌ها و در سطح گسترده‌تر در فضای مجازی پخش می‌شود. همه این‌ها مشتاق‌اند تا بدانند آخرین یافته‌های علمی در رابطه با این ویروس چیست و از این طریق آگاهی‌شان را در رابطه با این بیماری بالا می‌برند، اما این قرنطینه فرصت‌های بی‌نظیری را در اختیار اعضای خانواده قرار داده است.

کلیدواژه‌ها


چن، فانگ.، برون، نورمن.، و توماس، کنت. (1397). نظریه ها و فنون مشاوره حرفه ای توانبخشی و بهداشت روانی. ترجمه دکتر شکوه نوابی نژاد، دکتر مهدی رستمی و دکتر نادره سعادتی. تهران: انتشارات جنگل (انتشار اثر به زبان اصلی، 2015)
کاپوتزی، دیوید.، و اشتاوفر، مارک. (2015). مبانی مشاوره زوج‌ها، ازدواج و خانواده. ترجمه: شکوه نوابی‌نژاد، نادره سعادتی و مهدی رستمی (1395). تهران: انتشارات جنگل.
Fischhoff, B. (2020). Speaking of Psychology: Coronavirus Anxiety. In: https://www.apa.org/research/action/speaking-of-psychology/coronavirus-anxiety.
World Health Organization. (2020). Coronavirus disease 2019 (COVID-19) situation report–34. Geneva, Switzerland: World Health Organization. https://www. who.int /docs/default-source/ coronaviruse /situation-reports/20200223-sitrep-34-covid-19.pdf?sfvrsn= 44ff8fd3 _ 2pdf icon.